На теренах України серед багатьох навчальних медичних закладів, створених у 40-50-і роки ХХ століття, які сьогодні сіють «розумне, добре й вічне», зберігаючи власне обличчя, науковий потенціал, традиції в навчанні та вихованні молодого покоління, є Ковельський медичний коледж, з яким пов’язана доля кожного 15 жителя міста, району.
Далекий 1946-ий. У країні розруха, голод. Проте мирне життя поступово налагоджується. І ось в місті важлива подія: згідно з наказом Волинського облздоровідділу від 17 квітня 1946 року відкрито школу медичних сестер. Багато зусиль і здібностей довелось докласти першому директору К.П. Дідковському, щоб організувати навчальний процес, адже функціонували лише 4 кабінети: хімічний, анатомічний, загального догляду та військової підготовки, а в бібліотеці налічувалося всього 36 книг. У 1948 році відбувся перший випуск учнів школи. Дипломи про здобуття фаху отримали 35 випускниць.
Якщо в 1946 році в училищі навчалося лише 37 осіб, то в 1995 році тут здобували освіту 363 учні.
У 1952 році Ковельську школу медсестер було перейменовано у фельдшерську. З 1954-го – вона реорганізована в медичне училище. За період із 1949 по 1963 роки його очолювали І.М. Андрєєва, А.С.Іванова, В.С. Гуменний, І.М. Ковінєв. Кожен із них вніс посильну частку своєї праці для становлення і розвитку навчального закладу та медичної освіти на Ковельщині в цілому.
У 1962 році, коли в Ковелі побудували нову центральну районну лікарню, медичне училище було переведено в приміщення колишньої лікарні по вул. Леніна (нині Незалежності), 182, де воно знаходиться і тепер.
Серед тих, хто 20 і більше років щедро примножував здобутки училища, були Г.О. Самарина, Г.С. Редькіна, Н.Г. Решетко, Г.Ф. Бондаренко, Г.Г. Вацак, О.К. Клінгер.
Впродовж 18-ти років працював директором Г.С. Макарчук, який свою роботу керівника закладу розпочав із поліпшення матеріально-технічної бази, удосконалення навчально-виховного процесу, добору та розстановки кадрів. Протягом всіх цих років він був мудрим наставником для своїх вихованців і незамінним порадником для колег. Продовжувачами справи Григорія Сельвестровича стали Н.Ф. Петрук, а згодом Самчук О.М., які постійно дбали про створення і підтримання в колективі доброго, морально-психологічного клімату, його стабільного розвитку.
На підставі рішення Волинської обласної ради від 22.03.06р. №26/32 Ковельському медичному училищу шляхом реорганізації надано статус коледжу, який сьогодні є об’єктом комунальної власності Волинської обласної ради, підпорядкований управлінню охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації.
З 1987 по 2009 рік очолювала заклад Шнирьова Наталія Анатоліївна, котра вбачала залежність створення колективу майстрів педагогічної справи від особистого прикладу керівника, який повинен бути зразком педагогічної майстерності для своїх колег у навчанні й вихованні студентів. Тривала лікарська практика й досвід адміністративної роботи допомогли їй створити необхідні умови праці для колег, співробітників та студентів, а згодом – сформувати працездатний творчий колектив викладачів.
З 2009 по 2017 рік директором коледжу був Холейко І.І., який розумів, що без мудро організованої роботи навчальний процес стає елементарним механізмом передачі інформації від одного джерела до іншого. І лише при гармонійному поєднанні важливих складових навчання стає бажаним та ефективним, приносить задоволення і педагогам, і вихованцям.
З лютого 2018 року очолила навчальний заклад кандидат медичних наук, викладач-методист вищої категорії Григола Олена Григорівна – людина відповідальна за кожну доручену справу, урівноважена, креативна, яка має чимало цікавих задумів, далекосяжних планів, спрямованих на удосконалення підготовки медичних кадрів, у якої є бажання працювати, є енергія дерзання і творення. А це, звичайно, чималі складові успіху.
Добрим словом згадують і сьогодні Коца Ю. П. – талановитого лікаря, здібного організатора і завідуючого відділенням, Петренко С.В. – завуча (1963-1984рр.), Васільєва А.С. – завідуючого практикою. Тарасюк С.А., першого методиста коледжу, викладача хімії, Вілівчук Н.С., голову циклової комісії хірургічних дисциплін, викладача акушерства та гінекології, які заклали в душах студентів високі моральні цінності, допомогли їм стати професійними медичними працівниками, чуйними і небайдужими до людського горя.
Серед випускників навчального закладу – відомі науковці, керівники лікувальних закладів охорони здоров’я, та працівники практичної медицини, а саме: Андрій Бондарчук – журналіст, народний депутат України І скликання, письменник, Почесний громадянин Волині, випускник 1956 року; Микола Кравчук – відмінник охорони здоров’я, випускник 1956 року; Людмила Стахорська – голова Ковельської організації товариства Червоного Хреста України, випускниця 1966 року; Василь Пословський – головний лікар Нетішинської лікарні (Хмельницька область), випускник 1984 року; Сергій Бродовський – кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургії Буковинського державного медичного університету, випускник 1994 року; Олександр Козлович – лікар швидкої допомоги (м. Москва), Марія Куделя – лікар-інфекціоніст в м. Торжку (Росія), Надія Сінчук – лікар-терапевт Курської обласної лікарні, Ніна Сосовська – лікар-стоматолог в м. Брест та ін. Нині на рідній Ковельщині працюють понад 800 випускників закладу. Серед тих, на кого покладена особлива відповідальність у справі зміцнення та охорони здоров’я людини і більше 200 випускників, що працюють у Ратнівському, Турійському районах, Любомильській ЦРЛ, Шацькій ЦРЛ, Нововолинській міській лікарні, Володимир-Волинській ЦРЛ. Це люди, які добре розуміють, що їх праця повсякчас вимагає високого фахового рівня, гуманізму, терпимості, великої душевної теплоти. Керівники лікувально-профілактичних установ, де працюють наші випускники, зазначають, що підготовка молодших спеціалістів відповідає державним вимогам і стандартам, а саме фахівці мають організаторські здібності, вміють приймати професійні рішення, самостійно розв’язувати виробничі, діагностичні, контролюючі та організаторські завдання, володіють комплексом знань з професійних дисциплін. Завдяки тісній та плідній співпраці з лікувально-профілактичними закладами м. Ковеля та області коледж має можливість на їхній базі здійснювати практичну підготовку студентів.
Практичні заняття з клінічних дисциплін та виробничі практики проходять у лікувально – профілактичних закладах, де студенти мають змогу спілкуватися із хворими, вивчати історії хвороб, знайомитись із сучасними методами обстеження і лікування хворих, спостерігати за виконанням діагностичних та медичних маніпуляцій, хірургічними втручаннями, знайомитися із сучасними технологіями профілактики внутрішньоутробної патології плода та ускладнень вагітності, які ґрунтуються на основі доказової медицини.
Саме навчання в умовах лікувально-профілактичних закладів сприяє кращому засвоєнню знань та оволодінню практичними навичками, знайомству із специфікою роботи поліклініки чи стаціонару, належній професійній зорієнтованості та усвідомленому ставленню до майбутньої професії.
Випускники спеціальності «Фармація» після закінчення коледжу, мають можливість влаштуватися на роботу в аптеки, фармацевтичні фірми, аптечні бази, служби санітарно-епідеміологічного контролю, салони краси та ін. Багато з них продовжують навчання, вивчаючи фармацію в університетах.
З метою поглиблення професійної освіти викладачі активно долучають студентів до ПСР. Робота з обдарованою молоддю реалізується через участь у гуртках професійного спрямування, проведенні науково-пошукової роботи. Студенти та викладачі беруть участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних, регіональних науково-практичних конференціях, семінарах з питань медичної освіти, практичної психології, педагогіки, організації охорони здоров’я, актуальних питань практичної медицини.
Відповідно до Ліцензії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту на право впровадження освітньої діяльності сьогодні підготовка фахівців проводиться за спеціальностями з таким ліцензованим обсягом прийому:
223 Медсестринство
освітня програма Лікувальна справа – 90 осіб
освітня програма Сестринська справа – 30 осіб
освітня програма Акушерська справа – 30 осіб).
226 Фармація, промислова фармація
освітня програма Фармація – 30 осіб
У закладі функціонує 3 відділення та 6 предметних комісій.
У коледжі навчається 407 студентів.
Навчально-виховний процес забезпечують 53 штатних та 4 викладачі сумісники, з яких:
– кандидати медичних наук – 3;
– викладачі-методисти – 14 ;
– старші викладачі – 1;
– викладачі з вищою кваліфікаційною категорією – 20;
– викладачі з І категорією – 9 ;
– викладачі з ІІ категорією – 17;
– викладачі спеціалісти – 7.
Вознюк Станіслав Миколайович захистив дисертацію з хірургії на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. Григола Олена Григорівна – кандидат медичних наук з педіатрії, Романюк Оксана Віталіївна – кандидат медичних наук з акушерства та гінекології. Для забезпечення навчального процесу заклад має шість навчальних корпусів, а також 32 навчальні кабінети та 16 лабораторій, які оснащені сучасним обладнанням, фантомами, інструментарієм, предметами догляду за пацієнтами:
спортивні зали та майданчики:
У навчальному процесі сьогодні використовується аудіо – і відеотехніка, 13 мультимедійних проекторів, 19 ноутбуків, 2 інтерактивні дошки, 14 планшетів. Обладнано лінгафонний кабінет на 15 робочих місць.
Створена телекомунікаційна внутрішня мережа з виходом в Internet. Функціонує комп’ютерний клас та інтернет-клуб, які укомплектовані сучасними комп’ютерами. Всього їх в закладі 85, з яких чотири в бібліотеці, 16 – в інтернет-клубі, де поступово створюється картотека матеріалів з навчальних дисциплін на електронних носіях з метою надання студентам можливості переглянути навчальний матеріал. Власними силами створюються нові навчальні відеофільми, комп’ютерні програми, електронні посібники.
Виховна робота в колективі здійснюється на основі Концепції національного виховання студентської молоді, засадах демократизму і спрямована на забезпечення гармонійного розвитку особистості, формування здорового способу життя.
Вихованню творчого потенціалу сприяє участь студентів, яких об’єднала любов до художнього слова, музики, сценічного мистецтва, у театральному гуртку «Водограй». У художньому доробку театру вже є загальновідомі твори: «Сватання на Гончарівці» (Григорій Квітка-Основ’яненко), «Великий льох» (за мотивати творів Т.Г. Шевченка), «По-модньому» (за п’єсами М. Старицького) та ін.
З вересня 2012 року на базі закладу функціонують курси підвищення кваліфікації та спеціалізації молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів обсягом 350 осіб на рік денної форми навчання.
Педколектив наполегливо продовжує роботу з вивчення та впровадження нових педагогічних технологій, зокрема, інформаційно-комп’ютерних, інтерактивних та ін., вдало переосмислюючи і поєднуючи їх з традиційними.
Перспективою розвитку коледжу є покращення навчально-методичного та матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу, спрямованого на підвищення професійної кваліфікації спеціалістів.